Well Done to all South Coast Members who have participated in the South Australian State Titles 

Round 1 - Renmark

50cc Div. 2 7-Under 9 Years

  • Kody Everett Placed 3rd

  • Jackson Gilbert Placed 10th

 

65cc 7-9 Years

  • Kody Everett Placed 12th

  • Tomi Doble Placed 14th

 

65cc 10-Under 12 Years

  • Noah Rochow Placed 7th

  • Nash Roan Placed 10th

 

85cc 2stk / 150cc 4stk 9-Under 12 Years

  • Noah Rochow Placed 12th

  • Tyson Gerrard Placed 13th

 

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 12-Under 16 Years

  • Cody Loffler Placed 8th

  • Jake Avery Placed 9th

  • Jordan Hart Placed 11th

  • Damien O’Callaghan Placed 15th

  • Koby Kitchen Placed 20th

 

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 11-Under 16 GIRLS

 

100-125cc 2stk 13-Under 16 Years

  • Jack McLean Placed 3rd

  • Clay Burnett Placed 4th

  • Jacob Pellissier Placed 6th

  • Blake Krollig Placed 11th

  • Scott Martin Placed 12th

  • Aimee Butler Placed 14th

 

128-150cc 2stk / 200-250cc 4stk 13-Under 16 Years

  • Jordan Doctor Placed 4th

  • Jack McLean Placed 5th

  • Blake Krollig Placed 9th

  • Baillie Rochow Placed 10th

  • Koby Kitchen Placed 13th

MX1 Expert

 

MX1 Intermediate

  • Kane Golding Placed 10th

MX1 Clubman

  • Mitchell McLean Placed 12th

MX2 Intermediate

  • Brock Schulz Placed 3rd

  • Josef Oliver Placed 6th

  • Caleb Walker Placed 9th

  • Dane Gilbert Placed 11th

  • Jordan Hampel Placed 12th

  • Amy Bartsch Placed 13th

  • Chris Cox Placed 14th 

MX2 Clubman

  • Thomas Martin Placed 1st

  • Isaiah Bencetti Placed 2nd

  • Jett Seehusen Placed 4th

 

Veterans A

  • Paul McLean Placed 7th

  • Darren Avery Placed 11th

 

Veterans B

  • John McKay Placed 10th

  • Craig Krollig Placed 11th

 

Women

  • Amy Bartsch Placed 1st

  • Jasmine McPherson Placed 5th

  • Letitia Matters Placed 6th

Round 2 - Keith

50cc Div. 2 7-Under 9 Years

  • Jackson Gilbert Placed 10th

  • Kody Everett Placed 13th

 

65cc 7-9 Years

  • Kody Everett Placed 13th

 

65cc 10-Under 12 Years

  • Nash Roan Placed 12th

 

85cc 2stk / 150cc 4stk 9-Under 12 Years

  • Tyson Garrard Placed 9th

 

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 12-Under 16 Years

  • Jordan Hart Placed 11th

  • Damien O’Callaghan Placed 12th

  • Koby Kitchen Placed 22nd

 

100-125cc 2stk 13-Under 16 Years

  • Jack McLean Placed 4th

  • Jacob Pellisier Placed 5th

  • Scott Martin Placed 9th

  • Clay Burnett Placed 13th

 

128-150cc 2stk / 200-250cc 4stk 13-Under 16 Years

  • Jack McLean Placed 3rd

  • Jordan Doctor Placed 4th

  • Baillie Rochow Placed 7th

  • Blake Krollig Placed 9th

  • Koby Kitchen Placed 10th

 

MX1 Expert

  • Brett Metcalfe Placed 1st

 

MX1 Intermediate

 

MX1 Clubman

  • Kane Golding Placed 2nd

  • Dylan Schmidt Placed 7th

MX2 Expert

 

MX2 Intermediate

  • Josef Oliver Placed 2nd

  • Amy Bartsch Placed 7th

  • Brock Schulz Placed 8th

  • Chris Cox Placed 10th

  • Dane Gilbert Placed 11th

 

MX2 Clubman

  • Thomas Martin Placed 1st

  • Isaiah Bencetti Placed 7th

  • Jett Seehusen Placed 14th

  • Zackery Rossack Placed 19th

  • Declan Maguire Placed 21st

Veterans A

  • Paul McLean Placed 10th

 

Veterans B

 

Women

  • Amy Bartsch Placed 1st

  • Jasmine McPherson Placed 6th

  • Letitia Matters Placed 7th

  • Julianne Gray Placed 8th

Round 3 - Ceduna

50cc Div. 2 7-Under 9 Years

  • Kody Everett Placed 4th 

 

65cc 7-9 Years

  • Kody Everett placed 10th 

65cc 10-Under 12 Years

Nash Roan Placed 8th 

85cc 2stk / 150cc 4stk 9-Under 12 Years

 

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 12-Under 16 Years

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 11-Under 16 GIRLS

100-125cc 2stk 13-Under 16 Years

 

128-150cc 2stk / 200-250cc 4stk 13-Under 16 Years

MX1 Experts 

 

MX1  Intermediate

MX1 Clubman

 

MX2 Expert

MX2 Intermediate

MX2 Clubman

 

Veterans A

 

Veterans B

 

Women

Round 4 - Murray Bridge

50cc Div. 2 7-Under 9 Years

 

65cc 7-9 Years

65cc 10-Under 12 Years

85cc 2stk / 150cc 4stk 9-Under 12 Years

 

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 12-Under 16 Years

85cc 2stk / 150cc 4stk STD & BW 11-Under 16 GIRLS

100-125cc 2stk 13-Under 16 Years

 

128-150cc 2stk / 200-250cc 4stk 13-Under 16 Years

MX1 Experts 

 

MX1  Intermediate

MX1 Clubman

 

MX2 Expert

MX2 Intermediate

MX2 Clubman

 

Veterans A

 

Veterans B

 

Women

Gold Sponsors

logo.png
Coast Powersports H B CMYK.jpg

Bronze Sponsors

Adrian Pederick MP

Gate Sponsors

Bridgeland Motorcycles, Adrian Pederick MP, Emar Motoseats, Hold It On Designs, Butlers Mechanical Services, Southern Mini Ships, Southern Mobile Welding, Corro Creations, Caldecott Lawyers, N&J Auto, Doctors Property Maintenance,  Southern Vales Bookkeeping, Metric Plumbing & Gas Solutions, A1 Mini Excavations, Southside Hire, Beaurepairs, ND Refinishers, Craig Marshall Concepts, Smart Earth Works, Clarkson Constructions, Dejavu, McCues Bakery,  Metro Meat Carriers, Square Peg Apparel, The Digger Guy, Green Sign Hire, The Fudge Fairy

Phone 

0426 748 499

Email 

southcoastmxclub@gmail.com

Mailing Address:

PO Box 287

Seaford SA 5169

 

Track Address:

South Coast Motocross Club

3761 Old Princes Hwy,

Rocky Gully SA 5254